Jeśli prowadzimy bloga to z pasji, jest związany z czymś, co kochamy i chcemy dzielić się tym z innymi. Jednakże w dzisiejszych czasach możemy również zarabiać na blogu. Zanim jednak się na tym skupimy, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, m.in.: tematyka, nazwa bloga czy nawet wybór platformy, na której zamierzamy budować nasze dzieło.

Na wstępnie zacznijmy kto może prowadzić bloga, jak i również na tym zarabiać?

Nie ma jakichś ograniczeń. Bloga może prowadzić każda osoba, która potrafi i lubi pisać. Tutaj również przyda się dużo czasu, ponieważ jest to pracochłonne. Mając na celu korzyści finansowe, musimy odpowiednio podejść do tematu. Nie wystarczy go tylko napisać, musimy również zadbać o optymalizację, dobrać odpowiedni nagłówek, umieścić jakąś grafikę dla przyciągnięcia uwagi. Musimy również pamiętać, że to ciągłe promowanie, dbanie o dobry wizerunek, budowanie świadomości bloga, wybijanie się ponad konkurencję.

Świadomość, jaką musimy mieć przystępując do prowadzenia bloga

Bycie blogerem to jednak nie takie proste zajęcie jak mogłoby się wydawać. Szczególnie trudne są początki, kiedy nie mamy odpowiedniego doświadczenia i takie czynności nie przychodzą nam lekko. Pierwsze miesiące czasami nawet lata zajmuje nam wybicie tak swojej pozycji, aby móc zamieniać tę pasję w pieniądze. Jeśli naprawdę chcemy tworzyć coś konkretnego w sieci, przede wszystkim powinniśmy zadbać o regularność naszych wpisów, mieć odpowiednie nastawienie oraz przygotowany plan działania.

Jak wygląda całe to prowadzenie bloga?

Niektórzy twierdzą, że wystarczy usiąść i pisać. Na początku jest to podstawą, aby na wstępie wyszczególnić sobie tematy i zagadnienia, które chcemy poruszać na swoim blogu. Zaczynanie z nastawieniem „nie mam teraz natchnienia, napiszę coś później” nie przyniesie dla nas żadnych korzyści. Należy na wstępie dokładnie opracować plan, w jaki sposób, gdzie i co chcemy realizować, zanim zaczniemy marzyć o fortunie.

Prowadzenie bloga nie jest w dzisiejszych czasach wyczynem. Jeśli już rozpoczęliśmy proces, na uwadze musimy mieć treści, które muszą zainteresować czytelników, aby osiągnąć jakikolwiek cel. Podstawą jest mieć coś wartościowego do powiedzenia, przekazanie ciekawostek oraz ich zaprezentowanie.

W jaki sposób możemy zarabiać na blogu?

Blog, który ma tysiące użytkowników, ma wartościowy przekaz, jest w stanie zarabiać. Oto kilka sposobów na zarabianie na blogu:

  1. Reklamy

Reklamy banerowe, zamieszczane są na bocznych paskach bloga bądź pomiędzy postami. Mogą zostać one wykupione bezpośrednio bez konkretną markę;

Reklama AdSense, właściciel bloga decyduje o tym, który reklamy zamieszczać na swojej stornie, najczęściej decyduje się na te związane z tematyką strony. Koszty tutaj mogą osiągać kilkuset złotych miesięcznie, w zależności od statystyk, tj. ilość użytkowników oraz odsłon;

  1. Posty sponsorowane

Na popularności zyskuje przemycanie reklamy w treść blogowego wpisu. Może się ona ujawniać na różne sposoby, np. jak coś zrobić i akurat pokazując to, przy wykorzystaniu tego produktu w postaci filmiku. Oczywiście można również zorganizować konkurs, oferując produkty danej marki do zgarnięcia. Przy podejmowaniu się różnego rodzaju ofert, musimy uważać, aby nie były one nudne ani wymuszone. One mają przyciągać coraz więcej zainteresowanych i przekonywać do skorzystania z tej firmy.

Pisanie tekstów na strony internetowe cennik

  1. Polecenia

Można nazywać to również afiliacją, jednak to nic innego jak polecenie konkretnego produktu na naszym blogu. Odbywa się to zazwyczaj w zamian na jakiś procent od sprzedaży. Najczęściej tutaj spotykamy się z poradnikami czy przewodnikami po zakupach. Można na tym zarobić od 5 do 10% poprzez wejście przez obserwowanego w link zamieszczony we wpisie i dokonania zakupu.

  1. Oferowanie własnych usług/produktów

W tym przypadku możliwości mamy nieograniczone. Możemy stworzyć własną markę z ubraniami, kosmetykami, sprzedawać e-booki, oferować kursy, konsultacje, zorganizować warsztaty. Jeśli chodzi tutaj o zarobki, nie jesteśmy w stanie dokładnie ich określić. Jest to różnorodna kategoria, która uzależniona jest indywidualnie pod oferowane usługi/produkty. Musimy jednakże pamiętać, że jest to pracochłonne przedsięwzięcie.

Jak stworzyć bloga?

Stworzenie bloga nie jest długim procesem, ponieważ dzięki dostępnym platformom możemy otworzyć go w kilka minut. Jednak musimy ciągle pamiętać, że tylko oryginalność i jakość treści jest w stanie wybić się ponad konkurencję. Aby zarabiać na prowadzeniu bloga, należy zamieszczać tylko rzetelne i wartościowe informacje. Jeśli blog ma być dla nas długofalowym dochodem, musi zostać on przygotowany profesjonalnie. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego dokonać sami, możemy skorzystać z pomocy agencji, które się w tym specjalizują. W sieci jest wiele poradników, które pomagają nam w stworzeniu własnego bloga.

Podsumowanie

Prowadząc bloga, jesteśmy w stanie zarabiać, nie musimy być sławni, ani robić przekrętów. Nie zawsze trwa to też kilka lat, zanim zaczniemy mieć jakiś dochód. Musimy jednakże pamiętać o rozważnym podejmowaniu decyzji i przede wszystkim mieć plan. Jedyne co musimy umieć, aby zacząć prowadzić własny blog to pisanie wartościowych treści, które będą miały sens dla naszych odbiorców, które będą pomagały rozwiązać jakiś problem, będą uczyć czy inspirować.

Pozycjonowanie stron internetowych Sieradz